تاریخ انتشار خبر : 1394-10-23
ورزش در بارداری، وضع حمل را آسان می‌کند
ورزش برای زنان باردار فواید زیادی دارد و وضع حمل را آسان‌تر می‌کند.

ایسنا: در گذشته این باور وجود داشت زنانی که باردار هستند تنها باید استراحت کنند. با این حال اخیرا این باور کمتر شده و مادران حتی در زمان بارداری تلاش می‌کنند تا آمادگی جسمانی خود را افزایش دهند. ورزش فواید زیادی از جمله افزایش انرژی و بهبود روحیه را به همراه دارد، ورزش در دوران بارداری از افزایش وزن جلوگیری می‌کند و قدرت عضلات را افزایش می‌دهد. ورزش مداوم در دوران بارداری سلامت قلب را افزایش می‌دهد. مشکلات متداولی که در دوران بارداری وجود دارند، مانند کمر درد، خستگی و یبوست با انجام ورزش کمتر می‌شوند.

ورزش در بارداری، وضع حمل را آسان می‌کند

زنان باردار باید ابتدا با پزشک خود برای ورزش کردن مشورت کنند. اگر پیش از بارداری به صورت منظم ورزش می‌کردید، مشکلی برای ادامه دادن ورزش با شدت متوسط در دوران بارداری نیست. اگر پیش از بارداری حداقل سه بار در هفته‌ ورزش نمی کردید، نباید به یکباره ورزش شدید را آغاز کنید. بهتر است ابتدا از انجام ورزش با شدت کم آغاز کنید و کم‌کم شدت فعالیت خود را افزایش دهید.

انجام ورزش با شدت متوسط در زمان بارداری مناسب‌تر است.

پیاده روی در محلی که زندگی می‌کنید بهترین ورزش در دوران بارداری است. بدین شکل ضربان قلب شما آرام افزایش می یابد و فشار زیادی به زانوها و مچ پا وارد نمی‌شود. پیاده روی به آرامی ضربان قلب و جریان خون را افزایش می‌دهد و انعطاف پذیری را بیشتر می‌کند. با سوزاندن کالری وزن بدن را متعادل می‌کند، ماهیچه‌ها را برای وضع حمل آماده می‌کند تا به بدن فشار زیادی وارد نشود.

زنان باردار و سالمی که در دوران بارداری ورزش می‌کنند وضع حمل آسان‌تری دارند و کمتر به قرص‌های مسکن احتیاج پیدا می‌کنند و ریکاوری سریع‌تری دارند.

انجام ورزش منظم با شدت متوسط نه تنها به یک بارداری سالم‌تر کمک می‌کند که باعث متولد شدن یک نوزاد سالم‌تر می‌شود.

تحقیقات نشان داده است هنگامی که زنان باردار ورزش می‌کنند جنین آنها ضربان قلب پایین‌تری دارد و هنگام متولد شدن وزن او متعادل‌تر است.

بهتر است زنان باردار روزی 30 دقیقه ورزش کنند. بیشتر ورزش‌ها برای دوران بارداری بی‌خطر هستند. تنها باید ورزش را در این دوران با توجه بیشتر و به صورت متعادل انجام داد. ورزش در دوران بارداری باعث افزایش قدرت ماهیچه‌ها می‌شود. ابتدا باید ورزش را با پنج دقیقه گرم کردن بدن آغاز کرد. هر جلسه ورزش را با پنج تا 10 دقیقه ورزش سبک‌تر نیز به اتمام برسانید.

از ورزش‌هایی که نیاز به خوابیدن بر روی شکم یا کمر دارد خودداری کنید. به اندازه کافی آب بنوشید. قبل و حین ورزش از مایعات استفاده کنید. از قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد و رطوبت به خصوص در اوایل بارداری جلوگیری کنید. اگر احساس خستگی می‌کنید ورزش نکنید. از بلند کردن اشیای سنگین خودداری کنید.

از قرار گرفتن در ارتفاعات خودداری کنید، زیرا فشار هوا در این مناطق مناسب نیست. در طول روز از وعده‌های غذایی کم و مناسب استفاده کنید. زنان بارداری که فعالیتی ندارند در طول روز حدود سه هزار کالری نیاز دارند. اگر ورزش کنید بیش از این میزان کالری در طول روز احتیاج دارید.

بهترین فعالیت در دوران بارداری پیاده روی سریع، شنا، ورزش بر روی دوچرخه ثابت، یوگا و ایروبیک آرام است. این فعالیت‌ها خطر کمتری دارند و می‌توان آنها را تا تولد نوزاد ادامه داد.

ورزش‌هایی همچون پیاده روی سریع را باید با شدت کمتر در دوران بارداری انجام داد. بهتر است در اواخر بارداری ورزش‌هایی که نیازمند تعادل و هماهنگی بدن است را انجام ندهید.

به هنگام ورزش کردن لباس‌های گشاد و راحت بپوشید. از کفش مناسب برای ورزشی که انجام می دهید استفاده کنید. کفش مناسب از آسیب‌دیدگی‌ جلوگیری می‌کند. بر روی یک زمین صاف ورزش کنید. حداقل یک ساعت قبل از ورزش غذا خوردن را متوقف کنید. آرام بلند شوید تا سرگیجه نگیرید. هرگز خود را خسته نکنید. اگر به هنگام ورزش نتوانید راحت حرف بزنید یعنی ورزش برای شما بیش از حد شدید است و باید شدت آن را کاهش دهید.

منبع خبر : نی نی بان

نظرات کاربران

نظرخواهی

نظر شما با موفقیت ثبت شد!! پس از تایید مدیریت ، در سایت نمایش داده خواهد شد.
عملیات با شکست مواجه شد!! لطفا دوباره تلاش کنید.
برای دیدن نمونه عکس های بیشتر در کانال عضو شوید.