تاریخ انتشار خبر : 1394-10-22
در بارداری ماهی تیلاپیا بخورم؟!
ماهی تیلاپیا حاوی مقادیر مناسبی از اسیدهای چرب امگا3 است اما میزان امگا6 موجود در آن،‌ بیش از اندازه زیاد و نگران‌کننده است.

همه ما شنیده‌ایم و خوانده‌ایم و می‌دانیم که مصرف دو وعده ماهی در طول هفته می‌تواند به حفظ سلامت سیستم قلبی و عروقی،‌ کاهش فشارخون و پایین آمدن چربی بد خونمان کمک کند اما به‌ نظر شما، این مساله در مورد تمام ماهی‌ها صادق است؟

چند ماه پیش، مجله «انجمن تغذیه آمریکا»،‌ خبری مبنی بر افزایش سرانه مصرف ماهی تیلاپیا و گربه‌ماهی در این کشور و سایر کشورهای جهان منتشر کرد و نوشت: «به‌نظر می‌رسد پایین بودن هزینه تولید این دو نوع ماهی و ارزان بودن آنها در کنار عوامل دیگری مانند نداشتن تیغ‌های ریز و بوی نامطلوب، باعث افزایش سرانه مصرفشان شده است. در حال حاضر، ماهی تیلاپیا و گربه‌ماهی جزو دو نوع از پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین ماهی‌ها در بین مردم آمریکا هستند.»

نکته‌ای که متخصصان و صاحبنظران در این مجله به آن اشاره کرده‌ بودند، این بود که آیا گرایش به مصرف تیلاپیا،‌ برای سلامتمان خوب است یا نه.

پرورشی‌ها پروتئین کمتری دارند
بیشتر ما ماهی را برای دریافت اسیدهای چرب امگا3 و پروتئین مرغوبش مصرف می‌کنیم. این در حالی است که در طول روند پرورش برخی ماهی‌های پرورشی مانند ماهی تیلاپیا،‌ تعادل ریزمغذی‌ها و درشت‌مغذی‌های موجود در گوشت آنها کاملا بهم می‌خورد و همین برهم خوردن تعادل،‌ سلامت ما را به خطر می‌اندازد. به‌طور کلی،‌ ماهی‌های پرورشی، فضای محدودی برای رشد دارند. به‌همین دلیل در طول زمان رشد، به‌جای اینکه حجم پروتئین بدنشان بالا برود،‌ هر روز بر میزان چربی بدنشان افزوده می‌شود بنابراین میزان امگا3 و امگا6 موجود در گوشت آنها هم بیشتر خواهدشد. به‌هر حال، این کاهش پروتئین و افزایش اسیدهای چرب امگا6،‌ نتیجه‌ای جز تشدید بیماری‌های التهابی و بالارفتن خطر ابتلا به ناراحتی‌های قلبی نخواهد داشت.

براساس اعلام اداره کشاورزی آمریکا، هر 115 گرم ماهی تیلاپیا،‌ حدود 2 میکروگرم جیوه دارد. از طرفی،‌ مادران باردار و شیرده باید دریافت جیوه در برنامه غذایی‌شان را به کمتر از 39 میکروگرم در طول هفته برسانند. هرچند که میزان جیوه موجود در تیلاپیا نسبت به برخی ماهی‌های دیگر کمتر است، اما با این حال، انجمن بارداری آمریکا اعلام کرده است که مادران باردار یا آنهایی که قصد باردار شدن دارند، نباید بیش از 300 گرم ماهی تیلاپیا در طول هفته مصرف کنند.

وقتی امگا6 دردسرساز می‌شود
براساس اعلام موسسه بین‌المللی بهداشت تغذیه آمریکا،‌ ماهی تیلاپیا حاوی مقادیر مناسبی از اسیدهای چرب امگا3 است اما میزان امگا6 موجود در آن،‌ بیش از اندازه زیاد و نگران‌کننده است. پژوهشگران این موسسه می‌گویند مصرف 2 وعده این ماهی در طول هفته می‌تواند به‌دلیل داشتن امگا3، نقش محافظتی برای سیستم قلبی و عروقی‌مان داشته باشد اما امگا6 بیش از اندازه، می‌تواند باعث بروز التهاب، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، تحریک ریه‌ها و تشدید آسم شود. از این‌رو، محققان مصرف مداوم و فراوان ماهی تیلاپیا را برای عموم مردم، به‌ویژه بیماران فوق‌الذکر توصیه نمی‌کنند.

بالاخره تیلاپیا بخوریم یا نخوریم؟
ماهی تیلاپیا مقدار قابل‌ملاحظه‌ای ‌امگا3 دارد. از طرف دیگر، هر 28 گرم از آن حاوی 16 میلی‌گرم سدیم، 1 درصد آهن، 36 کیلوکالری انرژی،‌ 16 میلی‌گرم کلسترول و 7 میلی‌گرم پروتئین است بنابراین مصرف آن مطلقا ممنوع نیست و می‌توانید ماهی یکی دو مرتبه آن را برای تنوع بخشیدن به برنامه غذایی‌تان در رژیم خود بگنجانید.


منبع خبر : نی نی بان

نظرات کاربران

نظرخواهی

نظر شما با موفقیت ثبت شد!! پس از تایید مدیریت ، در سایت نمایش داده خواهد شد.
عملیات با شکست مواجه شد!! لطفا دوباره تلاش کنید.
برای دیدن نمونه عکس های بیشتر در کانال عضو شوید.